prva strana

Nedelja, 5. Maj 2024.

Revija KOLUBARA - Oktobar 2003 > prilike

prijava | registracija

revija

stav

prilike

ljudi

mediji

izbor

kultura

pisma

kalendar

dodatak

revija +

arhiva

impresum

pretraga

šta da se radi

Ustav i regionalizacija Srbije

Mr Nikola Krsmanović

Početkom 1890. godine

Srbija je podeljena na 15 okruga, koliko ih ima i 1896. godine kada je izvršeno pregrupisavanje više srezova u okruge. Međutim u obe podele Valjevski okrug zadržava srezove: Kolubarski (Mionica), Podgorski (Kamenica), Posavski (Obrenovac), Tamnavski (Ub) i Valjevski (Valjevo).

Početkom 1900. godine Srbija ima 16 okruga podeljenih na 81 srez i grad Beograd sa posebnom upravom.
Posle Balkanskih ratova Srbija je, 1913. godine, dobila okruge: Novopazarski, Prizrenski i Prištinski, a iz Kumanovskog okruga Srez preševski. Iz Pljevaljskog okruga dobijeni su srezovi Novovaroški i Prijepolje. Iz Skopskog okruga dobijen je srez Kačanički.

Aprila 1922. godine teritorija današnje Srbije podeljena je na oblasti: Bačku, Beogradsku (sa većim brojem srezova Banata i Bačke), Valjevsku (Valjevski okrug), Vranjsku, Kosovsku, Kruševačku, Moravsku, Nišku, Podrinjsku, Podunavsku (sa južnim Banatom bez Pančeva), Požarevačku, Rašku, Sresku, Timočku, Užičku i Šumadijsku.

Krajem 1929. godine Kraljevina Jugoslavija je podeljena na devet banovina, umesto 33 oblasti. Drinska banovina sa sedištem u Sarajevu prostirala se do utoke Kolubare. Grad Beograd, sa Zemunom i Pančevom, činio je posebno upravno područje.

Posle Drugog svetskog rata, prema Zakonu o administrativnoj podeli Srbije od septembra 1945. godine, uže područje Srbije sastoji se iz 17 okruga.

U okviru Srbije su Autonomna pokrajina Vojvodina i Autonomna Kosovsko-metohijska oblast.

U aprilu 1947. godine donet je Zakon o administrativno-teritorijalnoj podeli Srbije u kome su jedinice: srezovi, gradovi, gradski rejoni i područja mesnih narodnih odbora.

Marta 1949. godine uža Srbija je podeljena na pet oblasti: Beogradsku, sa gradovima Valjevo, Požarevac, Šabac i Smederevo; Kragujevačku, sa gradovima Kragujevac, Kraljevo, Kruševac, Novi Pazar, Paraćin i Jagodina; Nišku, sa gradovima Vranje, Leskovac, Niš, Pirot i Prokuplje; Timočku, sa gradovima Bor, Zaječar i Negotin; Užičku, sa gradovima Užice i Čačak. Oblasti su ukinute novembra 1951. godine.

Republika Srbija je, prema Zakonu o podeli teritorije Republike Srbije, podeljena 1952. godine na opštine, gradove i srezove. Uža Srbija od tada ima 84 sreza i dva grada, Niš i Kragujevac, dok Beograd predstavlja posebno upravno područje.

Donošenje Zakona o područjima srezova i opština, 1955. godine, označava početak razvoja komunalnog sistema i naglašenu ulogu opštine. Srezu valjevskom pripadala je teritorija ranijeg Sreza Lazarevac i manjeg dela Sreza Obrenovac.